Ferman Akgül'ün Hayatı ve Kariyeri

Hayatı ve Kariyeri [değiştir]

 Ferman Akgül, 25 Aralık 1979 Ankara'da doğdu. Ankara Anadolu Lisesi'nde okuduğu dönemlerde klasik gitar çalmaya başladı. Ama asıl müzik ile tanışması 9-10 yaşlarındayken ailesinin aldığı bir piyano ile olmuştur. Lise yıllarında futbol sporu ile uğraşmış, 11 Mart 1995 tarihinden itibaren Ankara Dışişleri Bakanlığı Spor Kulübü futbol takımında amatör lisans ile futbol oynamaya başlamıştır.[1] Ancak futbolla olan uğraşı kısa sürmüştür.

1998'de Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne girdi ve çalıştığı ilk gruplarla bu dönemde tanıştı. İlk grubu Virgin Pulp adlı bir hardcore grubunda yer aldı. Turntable çalmak için girdiği grupta solist olmadığı için turntable alana kadar solistlik yapmaya başladı ve bu solistliğe attığı ilk ciddi adım oldu.

Daha sonraları 'Colic' ve Özgür Can Öney'in de davulcusu olduğu 70'lik grupları ile beraber çalışmaya başladılar. 1970'lik ile birlikte uzunca bir süre çalıştıtan sonra Cem Bahtiyar'ın da bas gitaristi olduğu Seven grubuna girdi ve bundan sonra da bir süre müziğe ara verdi.

Sonra Özgür'ün daveti ile henüz yeni kurulmuş ve solisti olmayan bir grubun çalışmasına katıldı. 2001 yılının sonralarına doğru girdiği bu grubun adı bile yoktu. Daha sonraları grubun ismi maNga oldu. Ferman şu an Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde master yapmaktadır.

Ferman Akgül 2010Eurovision'da performanslarını sergilerken,Oslo,Norveç

Şehri-Hüzün'ü 2009 yılı Nisan ayında çıkardılar. Albümde, ney, piyano, darbuka, bendir, tambur ve "bağlama" gibi geleneksel enstrümanlar kullandılar. MTV Ema'ya katılarak Avrupa'nın en iyi sanatçısı ödülünü aldılar ve ardından 2010 Eurovision Şarkı Yarışması'na "We Could Be The Same" şarkısıyla Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'ndaki ilk ikinciliğini yaşatanlardan biridir. Yarışmaya katılmadan 10-20 gün önce İbrahim Ferman Akgül kalbinde hissettiği çarpıntıdan ve rahatsızlanmasından dolayı hastaneye kaldırılmıştı.5 gün sonra Akgül hastaneden taburcu edilmiştir.
 

Eurovision 2010 Şarkı Yarışmasında Sertab Erener'den sonra en yüksek başarıyı alarak 2. olmuştur. Ferman Akgül müzisyen kişiliğin yanında sinemayla da çok yakından ilgilenmektedir. Hayalleri arasında Orhan Pamuk'un önemli bir eserini beyaz perdeye uyarlamak vardır. Ayrıca maNga'nın 2009 Nisan Ayında çıkan albümünün yanında verilen maNga belgeselinin yaratıcısı olmakla beraber Sagopa Kajmer, Delta gibi sanatçılarının klip çekiminde Posthane team ile birlikte payı vardır. [2]

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !